Môže sa prepálenie (Burn-in) vyskytnúť na LCD monitoroch?

Jedným z problémov starých CRT monitorov (katódová trubica) počas ich využitia bol stav nazývaný prepálenie (burn-in), ktorý spôsoboval trvalý odtlačok obrazu na displeji. To je niečo, čo sme mohli postrehnúť najmä pri starých arkádových hrách, ako napríklad Pac-Man. Bolo to spôsobené kontinuálnym zobrazením konkrétneho obrazu dlhší čas na obrazovke, čo spôsobovalo rozpad fosforu na CRT monitore a viedlo k prepálenému obrazu na displeji, preto tento pojem burn-in.

LCD monitory používajú na výrobu obrazu odlišnú metódu, ktorá nepodlieha takémuto prepáleniu. Namiesto fosforu na výrobu svetla a farieb majú LCD monitory za obrazovkou biele svetlo a využitím polarizátorov a kryštálov filtrujú svetlo na konkrétne farby. Kým LCD nie sú náchylné k prepáleniu rovnakým spôsobom ako CRT monitory,trpia tým, čo výrobcovia nazývajú perzistencia obrazu (image persistence).

Čo je to perzistencia obrazu (Image Persistence)?

Podobne ako prepálenie na CRT monitoroch, tak aj perzistencia obrazu na LCD monitoroch je spôsobená nepretržitým zobrazením statickej grafiky na obrazovke dlhšiu dobu. Čo spôsobí, že kryštály na LCD displeji zaznamenajú pamäť svojej polohy na vygenerovanie potrebnej grafiky. Ak sa na tejto pozícii zobrazí iná farba, tá je potom odlišná od tej, ktorá by tam mala byť a namiesto toho zobrazuje iba slabý obraz toho, čo predtým.

Perzistencia obrazu je výsledkom fungovania kryštálov na displeji. V podstate sa kryštály pohybujú z pozície, ktorá umožňuje, aby prešlo všetko svetlo na inú pozíciu, ktorá neprepustí žiadne. Je to skoro ako okenica. Keď je na displeji zobrazený obraz veľmi dlhú dobu, kryštály sa môžu presunúť na určitú pozíciu, podobne ako pri okeniciach. To môže trochu pohnúť a pozmeniť farbu, avšak nie úplne posunúť do pozície, ktorá je naozaj požadovaná.

Tento problém sa najčastejšie vyskytuje pri elementoch, ktoré sa na displeji nemenia. Z tohto dôvodu miesta, ktoré najčastejšie generujú stály obraz sú hlavný ovládací panel, ikony na ploche a dokonca aj obrázok na pozadí. Všetky tieto miesta majú statickú tendenciu na obrazovke, ak sú zobrazované dlhší čas. Keď sa na týchto miestach potom načíta iný obraz, môže sa naskytnúť slabý obrys alebo obrázok predchádzajúcej grafiky.

Je to trvalé?

Vo väčšine prípadov nie. Kryštály majú prirodzený stav a môžu sa posúvať v závislosti od aktuálneho množstva potrebného na vygenerovanie požadovanej farby. Pokiaľ sa tieto farby pravidelne posúvajú, kryštály na tomto pixeli by mali dostatočne kolísať, takže obraz nezostane natrvalo odtlačený do kryštálov. Je však možné, že si kryštály môžu vytvoriť trvalú pamäť, v prípade, že sa obraz na obrazovke vôbec nemení a obrazovka je neustále zapnutá. Je však dosť nepravdepodobné, aby sa to vyskytlo u bežného spotrebiteľa, skôr sa to vyskytuje na obrazovkách s pevným obrazom, ako napríklad informačné tabule v podnikoch na ktorých sa obraz nemení.

Je možné tomu predísť alebo to opraviť?

Áno, stálosti obrazu na LCD displejoch sa dajú vo väčšine prípadov opraviť a je jednoduché im zabrániť. Prevenciu stálosti obrazu možno vykonať prostredníctvom niektorej z následujúcich metód:

  • Nastavte obrazovku, aby sa po niekoľkých minútach času v nečinnosti vypla či už priamo na monitore alebo predvoľbami obrazovky v operačnom systéme. Vypnutie displeja zabráni tomu, aby sa obraz zobrazoval dlhší čas. Samozrejme, to môže byť pre niektorých nepraktické, v prípade, že by sa obrazovka vypínala častejšie ako by si niekto želal. Obrovský rozdiel môže spraviť už len nastavenie vypnutia displeja pri nečinnosti po pätnástich alebo tridsiatich minútach. Dá sa to jednoducho nastaviť na MAC v nastaveniach energie alebo na Windows v nastaveniach výkonu.
  • Použite šetrič displeja, ktorý buď otáča alebo pohybuje grafické obrázky alebo zobrazuje prázdny obraz. Šetrič displeja zabráni tomu, aby zostal obraz na displeji zobrazený príliš dlhú dobu. Ak obrazovku neviete a nechcete vypínať a je designovaná na 24/7 prevádzku potom používajte v čase nevyužitia šetrič ktorý je premenný. Napr. hodinky, čas, dátum, rotujúje logo, varovný nápis, alebo grafika. Je potrebné aby grafika nezostávala zobrazená na jednom mieste. Ideálne je ak sa náhodne mení jej poloha na obrazovke každých 30 sekúnd.
  • Nastavte si rotáciu obrázkov pozadí na pracovnej ploche. Obrázky na pozadí sú jednou z najčastejších príčin perzistencie obrazu. Prepínaním pozadia každý deň alebo raz za niekoľko dní, by sa malo znížiť riziko vzniku perzistencie obrazu. Pár príkladov grafík pozadia a pár rád. Ak sa rozhodnete o pozadie grafické a nie jednofarebné, odporúčame ho meniť aspoň 1x týždenne. Tmavé pozadie. Pre zníženie vysokého kontrastu je vhodné používať odtiene sivej.

    Čierna je ideál avšak nie vždy príjemná a konfortná na čítanie. Pre vysoký contrast môže byť nevhodná.

    Ak sa rozhodnete pre svetlé pozadie, snažte sa použiť oddtiene sivej a nie bielu.

    Ideálny príklad je obr. 4,5,6 v tmavom aj svetlom pozadí.

  • Vypnite monitor, keď sa práve systém nepoužíva. Tým zabránite akýmkoľvek problémom pri ktorých šetrič obrazovky alebo funkcia napájania nezhasne obrazovku a výsledkom bude dlhý čas rovnakého obrazu na displeji.  Používajte prevažne tmavú grafiku ak to dovoľuje aplikácia. Znamená to tmavé pozadie. Svetlé písmo na tmavom pozadí. Snažte sa o tom aby na obrazovke prevažovali tmavé farby ako čierna, hnedá, tmavo-zelená. Ideálne sú tmavé farby ktoré neobsahujú modrú alebo na vytvorenie farby používajú malé množstvo modrej farby. Generovanie MODREJ farby/svetla je najnáročnejšie a aj preto jej svietenie je energeticky aj technolocky náročné. Na vygenoranie svetla modrej je potrebné viac energie ako na generovanie červenej a zelenej. Preto je modrá LED stále technologicky vo vývoji. Ak je to možné snažte sa používať modrú čo najmenej. Kedže miešanie bielej farby sa na LCD obrazovkách generuje miešaním RGB farieb je biela taktiež zaťažujúca pre statický obraz. Pokúste sa nepoužívať čisto biele pozadia. Nižšie prikladám pár nástrojov ako si vytvoriť farebnú paletu ktorá nezaťažuje obrazovku a pritom nepokazí celkový designový dojem riešenia. Paletton.com a Adobe Color CC

Použitím týchto opatrení môžete pomôcť zabrániť problémom s perzistenciou obrazu na displeji. Ale čo keď už displej preukazuje určité problémy spojené s perzistenciou obrazu? Tu je niekoľko krokov, ktoré môžete použiť na opravu:

  • Vypnite monitor  na dlhšiu dobu. Môže to byť len na niekoľko hodín, alebo niekoľko dní.
  • Na dlhšiu dobu použite šetrič obrazovky s rotujúcim obrázkom. (Nastavíte to pomocou rotačného šetriča obrazovky a vypnutím nastavenia režimu spánku monitora.) Rotujúce farebné palety by mali pomôcť odstrániť perzistenciu obrazu, ale môže chvíľu trvať, kým ju naozaj odstráni.
  • Nastavte obrazovku s jedinou plnou farbou alebo jasnou bielou farbou na dlhšiu dobu. To spôsobí, že všetky kryštály pri takomto nastavení jednej farby budú vynulované a mali by odstrániť akúkoľvek predchádzajúcu perzistenciu obrazu.
  • Ak chcete však predísť vypáleniu odporúčame aspoň 1x mesačne nechať bežať toto video. Je to biely šum ktorý rozhýbe všetky kryštály. Odporúčame video stiahnuť lokálne a zaradiť ho do rozvrhu ako video pre údržbu.

Keď sa vrátime späť k analógii okeníc, tieto kroky sa veľmi podobajú krúteniu okenice na to, aby mohla poskytnúť úroveň požadovaného svetla.

Zhrnutie

Zatiaľ čo LCD displeje nemajú rovnaký problém s prepálením (burn-in), ktorý sa vyskytoval pri CRT obrazovkách, môže dôjsť k problému s perzistenciou obrazu (image persistence). Dúfame, že tento článok vám priblížil príčiny tohto problému, ako aj spôsoby, ako tomuto problému predísť alebo ho opraviť. V prípade, že používateľ využije všetky tieto opatrenia, k problému perzistencie obrazu by nemalo nikdy dôjsť.