Spotrebná TV vs. Priemyselnou TV

TV obrazovky, ktoré sú určené pre domácnosti môžeme vidieť všade. Pravdepodobne ste sa už stretli aj s komerčnými obrazovkami – jednoducho ste však o tom veľmi nerozmýšľali. Preto keď chcete pridať digitálnu reklamu do vašich firemných priestorov, umiestnite televíznu obrazovku v čakacej alebo oddychovej miestnosti, využite televízory v pohostinských službách, ako sú hotely a motely, alebo nainštalujte veľkoplošnú obrazovku alebo dotykový displej do vašej konferenčnej miestnosti. Aký je však rozdiel medzi spotrebnou obrazovkou určenou pre domácnosť a komerčnou alebo profesionálnou? Sú všetky komerčné obrazovky rovnaké a ako si vybrať tú najlepšiu pre vaše podnikanie? To sú niektoré z otázok, na ktoré možno hľadáte odpovede. Poďme sa na nich pozrieť. Samozrejme, ak máte nejaké otázky, neváhajte nás osloviť a pomôžte nám zistiť, ako najlepšie môžeme splniť vaše potreby.

Rozdiely v používaní

Takže, najskôr sa pozrime na niektoré všeobecné rozdiely v používaní. Spotrebná televízia je zvyčajne navrhnutá len na sledovanie televízie, osobitne nato, aby ste si ju mohli odviezť domov a sledovať rôzne formáty určené pre spotrebiteľov, ako sú televízia, Blu-ray, streamingové služby atď. Veci, ktoré sa bežne používajú niekoľko hodín denne, a to je asi tak všetko. Využitie TV obrazovky v komerčnom prostredí sa značne líši. Príkladom môžu byť napríklad obrazovka umiestnená vo vstupnej hale alebo v čakárni, ktorá by premietala rôzne televízne programy, digitálnu reklamu, alebo môže slúžiť ako orientačný kiosk, zobrazovať menu v reštaurácii, a to aj v prostredí, kde sa môžu vyskytnúť vyššie teploty, väčšia expozícia prachu, mastnoty atď., alebo môže slúžiť ako veľkoplošný dotykový displej využívaný v konferenčnej miestnosti. Čas prevádzky sa môže líšiť od zopár hodín denne až po 24/7, 365 dní v roku. Z tohto dôvodu existuje široká ponuka komerčných obrazoviek pre rôzne typy použitia; väčšina profesionálnych obrazoviek má pomerne dosť rozdielov, takže sa poďme pozrieť na niektoré kľúčové rozdiely.

Záruka

Obrazovky pre domácnosti majú jasne určenú záruku: spotrebné použitie. To znamená, že záruka platí na určitý čas (zvyčajne jeden rok) na bežné použitie v domácnosti. Keď sa bližšie pozrieme na spotrebiteľskú záruku, v niektorom z bodov skoro vždy nájdeme informáciu, ktorá hovorí, že záruka sa vzťahuje len pre domáce použitie. Niektorí výrobcovia tvrdia, že, „záruka je neplatná, ak sa výrobok používa na komerčné účely,“ zatiaľ čo niektorí výrobcovia udávajú, že „na komerčné účely sa vzťahuje záruka 90 dní na diely a prácu.“ V každom prípade, ak sa obzeráte po obrazovke pre vaše podnikanie, záruka je vec, ktorú treba vziať do úvahy. Pre väčšinu komerčných obrazoviek zvyčajne platí trojročná záručná doba na diely a prácu – pri niektorých sa to dokonca predlžuje na 5 rokov, pri iných to je zase len dva roky. Častokrát podniky a prevádzky využívajú obrazovky určené pre domácnosti jednoducho preto, lebo nevedeli, že existujú aj komerčné možnosti, alebo nevedeli, kde ich hľadať. Ďalším rozdielom medzi zárukou určenou pre spotrebiteľov a pre firmy je, že pri spotrebiteľskej záruke je potrebné tovar zaviesť na servis, zatiaľ čo- firemná záruka pravdepodobne bude pokrývať aj servis na mieste. Komu by sa už chcelo niesť 80” alebo 90” obrazovku na opravu, však? Opravár jednoducho príde a postará sa o servis alebo prevoz výrobku, ak to nie je možné opraviť priamo na mieste.

Počiatočné a dlhodobé náklady

Cena je podstatnou súčasťou pri nákupnom rozhodnutí. Častokrát sa spotrebné obrazovky používajú vo firemnom sektore z dôvodu predpokladu, že komerčná obrazovka bude podstatne drahšia, alebo z nedostatočného množstva informácií o takýchto možnostiach. Je síce pravda, že komerčné modely bývajú drahšie ako TV rovnakého rozmeru určené pre domácnosti, existuje však široké cenové rozpätie komerčných obrazoviek, ktoré sa cenovo približujú veľkostne podobným spotrebným obrazovkám, ale ponúkajú lepšiu záruku, zatiaľ čo iné so špecifickými funkciami môžu stáť podstatne viac. Navyše, niečo čo stojí za uváženie pri výbere obrazovky, sú vlastné náklady z dlhodobého hľadiska. Ak plánujete ponechať obrazovku na mieste dlhú dobu, komerčná obrazovka vydrží pravdepodobne dlhšie ako obrazovka určené pre domácnosti a z dlhodobého horizontu preto stojí menej ako spotrebná TV (kvôli lepšej kvalite, trvácnosti a iným funkciám).

Vzhľad krytu / jednotná estetika

Jednou z výhod komerčných obrazoviek je, že si zachovávajú rovnaký kozmetický vzhľad počas niekoľkých rokov (čo je výhodné v prípade, že by ste časom doplňovali obrazovky) zatiaľ čo modely pre domácnosti sa každým rokom menia. Ak neustále rozširujete počet obrazoviek vo vašom zariadení, môžete tým zachovať rovnaký vzhľad a dojem tým, že sa rozhodnete pre komerčný typ obrazoviek.

Ďalším rozdielom pri komerčných obrazovkách je veľkosť a tvar rámu. „Kryt obrazovky sa skladá z rámu, ktorý ide okolo viditeľnej plochy obrazovky a pokrýva zadnú časť. Kryty na komerčných obrazovkách sú spevnené na to, aby odolali drsnejším elementom ich využitia. Napríklad digitálna ponuka jedál v reštauráciách musí odolávať vysokým teplotám a mastnote, zatiaľ čo obrazovky na železničných staniciach musia byť odolné voči prachu.“ Komerčné obrazovky sa dodávajú v rôznych veľkostiach rámu, od štandardného až po veľmi úzky rám, ktorý je navrhnutý pre využitie na video-stene. Čím tenší rám, tým drahšia obrazovka. TV rámy pre domácnosti sú navrhnuté skôr pre estetické účely a všeobecne nie sú vhodné na firemné využitie. Zatiaľ čo priemyselne navrhnuté komerčné obrazovky sú navrhnuté v jednoduchých, symetrických tvaroch a často nemajú logo výrobcu.

Jas displeja

Spotrebné obrazovky sú všeobecne navrhnuté tak, aby správne fungovali pri podmienkach riadeného alebo nejakým spôsobom kontrolovaného osvetlenia. Jas obrazovky sa udáva v nitoch alebo štvorcových kandelách (cd / m2).

Spotrebné televízory zvyčajne spadajú do rozmedzia 150-250 nitov, čo je v poriadku pri domácom využití. Pri podmienkach so zvýšeným jasom, ktoré sa často vyskytujú v komerčných alebo maloobchodných priestoroch, sa vyžaduje vyšší jas. Komerčné obrazovky dosahujú jas v závislosti od typu, pohybujúc sa v rozmedzí od 300 do 2000 nitov pre vonkajšie použitie s plným slnečným žiarením.

TV alebo Monitor?

Aký je rozdiel medzi televíziou a monitorom? V krátkosti, televízia ma tuner na zachytenie vysielania alebo káblových staníc ako aj vstavané reproduktory. Technicky vzaté, samotný monitor neobsahuje tuner – jednoducho zobrazuje signál z jedného alebo viacerých vstupov. Mnoho profesionálnych monitorov však môže mať zabudovaný tuner alebo je k dispozícii ako doplnok. Podobne, niektoré profesionálne monitory nemajú reproduktory, zatiaľ čo iné ich môžu mať zabudované, alebo sú voliteľné ako doplnkové príslušenstvo.

Funkcie a doplnky

Existuje mnoho ďalších funkcií, ktoré môže poskytnúť profesionála obrazovka, ako napríklad:

  • Port-RS232 alebo Ethernet (Lan ovládanie) sú určené na ovládanie a zvyčajne sa nenachádzajú na spotrebných obrazovkách, umožňujú väčšiu flexibilitu a presnejšie ovládanie funkcií obrazovky bez nutnosti použitia diaľkového ovládania. Uľahčujú integráciu do riadeného alebo automatizovaného systému.
  • Orientácia – spotrebné televízory sú navrhnuté len na použitie formátu na šírku – spôsobom, akým sledujeme bežne televíziu v domácnosti. Pri komerčnom využití je avšak orientácia na výšku často potrebná. Niektoré komerčné obrazovky sú navrhnuté tak, aby ich bolo možné použiť v každej orientácii – čo znamená, že sa správne chladia bez ohľadu na to, v akej orientácii sa používajú. Väčšina spotrebiteľských záruk nepokrýva použitie televízora v orientácii na výšku.
  • Zabudované plánovanie – okrem toho, že majú viac možností kontroly ako televízia určená pre domácnosť, komerčné obrazovky majú často zabudované alebo externe spravované spôsoby plánovania ich zapnutia a vypnutia podľa daného plánu.
  • Prepojiteľnosť – obrazovky pre domácnosti sú zvyčajne obmedzené na rozhranie HDMI a možno aj zastarané kompozitné a komponentné video. Profesionálne obrazovky majú zvyčajne viac druhov vstupov vrátane HDMI, obrazových portov, DVI, VGA, komponentné a kompozitné rozhranie. Často sú tam aj video výstupy.
  • Synchronizácia s PC – obrazovky pre domácnosti sú obvykle určené na spracovanie domácich video formátov a majú limitované PC rozlíšenie, čo často sťažuje alebo znemožňuje zobrazenie obrazu. Profesionálne obrazovky sú navrhnuté tak, aby zvládli širokú škálu rozlíšení podporujúcich rôzne synchronizácie, ktoré umožňujú správne umiestenie a prispôsobenie obrazu na obrazovke.
  • Stravovacie a ubytovacie služby – obrazovky určené pre stravovacie a ubytovacie služby majú špecifické vlastnosti. Preto sú zvlášť vhodné pre použitie v hoteloch, moteloch, nemocniciach alebo iných zariadeniach, kde sú potrebné funkcie podobné ako u bežného zákazníka, ale vyžaduje sa väčšia kontrola – napríklad možnosť uzamknutia niektorých funkcií alebo nastavení menu a pod.
  • Povrchová úprava- domáce obrazovky majú zvyčajne lesklý povrch skla, čo je väčšinou v poriadku pri použití v domácnosti, kde nie je veľa svetiel, okien a iných možných bodov odrazu a oslnenia. Avšak oslnenie v komerčnom prostredí môže nielen rozptýliť, ale aj zabrániť zobrazeniu dôležitých informácií. Komerčné modely majú rôzne typy matných povrchov proti oslneniu, ktoré poskytujú najlepšiu možnú čitateľnosť a viditeľnosť obrazu.
  • Sloty pre multimediálne prehrávače – komerčné obrazovky často ponúkajú sloty pre možnosti pripojenia rôznych PC modulov alebo sú vybavené zabudovanými digitálnymi prehrávačmi médií.
  • Sklo displeja – samotný displej je tiež faktorom. Takého obrazovky majú často vylepšené sklenené komponenty navrhnuté na dlhé hodiny prevádzky s menšou citlivosťou na problémy s uchovávaním obrazu. “Kvalitné komerčné modely využívajú sklo komerčnej triedy a skladajú sa z niekoľkých vrstiev, umožňujúc dlhé prevádzkové cykly 7/24/365“.
  • Držiaky – komerčné obrazovky majú väčšinou odnímateľné držiaky, čo pomôže pri inštalácii a montáži.
  • Zabudovaný zosilňovač pre reproduktory – popredné komerčné obrazovky majú často zabudované zosilňovače s terminálmi pre reproduktory, ktoré výborne fungujú pri pripojení externých alebo stropných reproduktorov. Výborným príkladom pre takéto využitie je malá konferenčná miestnosť s nástennou obrazovkou so zabudovaným zosilňovačom, ktorý šetrí náklady a ušetrí vás od prídavných zariadení, a umožňuje lepšiu kvalitu zvuku a celkové pokrytie.

Súhrn – takže čo sa vám hodí najviac?

Ak sa obzeráte po obrazovke pre vaše podnikanie, školu alebo iné komerčné využitie, znalosti o rozdieloch medzi spotrebnými a komerčnými obrazovkami vám môžu z dlhodobého hľadiska ušetriť peniaze. Robustnejšia konštrukcia, sklo, lepšie ovládacie možnosti a rozšírená záruka vám poskytnú pokoj a zaistia, že vaše správy budú klienti vidieť aj počuť roky. Ak vám môžeme pri identifikácii vašich potrieb a odporúčaní napomôcť viac, neváhajte a oslovte nás. Sme tu pre vás!